Jak będziemy głosowali w Rybniku?

Posted · 2 komentarze

Wiadomosci.gazeta.pl zrelacjonowały konferencję prasową sędziego Hermalińskiego. Jak powiedział przewodniczący PKW sędzia Hermeliński, najwięcej problemów przysporzy nowa forma głosowania. 

– Dotychczas obowiązywała prosta, żelazna reguła: głos jest ważny, jeżeli wyborca postawi znak dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Wszelkie dopiski w obrębie kratki powodowały nieważność głosu – wyjaśniał Hermeliński. Teraz będą to co najmniej dwie przecinające się linie, ten może zmienić się w gwiazdę, rozgwiazdę czy w inną formułę. Ustawodawca wykluczył warunek, by linie przecinały się w obrębie kratki i wprowadził zasadę, że wszelkie dopiski w obrębie kratki nie powodują nieważności głosu. Mogą być różne kombinacje – dodał. Jak stwierdził, zmiany są tak daleko idące, mylące dla wyborców, że obawia się poważnych problemów z odczytywaniem intencji wyborców. Tutaj dopatrujemy się dużych problemów i dużego chaosu, który może powstać w związku z tą niejasną formułą wyrażoną w kodeksie. Można sobie wyobrazić sytuację, że wyborca stawia ten tzw. znak  poza kratką, bo może, a w kratce będą końcówki tych linii. Wówczas będzie problem ze stwierdzeniem, czy ten głos jest ważny czy nie – stwierdził Hermeliński. 

Należy liczyć na rozsądek i przyzwyczajenie wyborców, którzy nie skorzystają z udziwnionej definicji „X” i tak jak do tej pory będą stawiali znak „X” , który jak było do tej pory będzie wynikiem przecięcia się dwóch linii w obrębie kratki.

2 Responses to "Jak będziemy głosowali w Rybniku?"
  1. Michal pisze:

    Nie ważne jak, ważne na kogo a tu sama pustynia o kolka kaktusów. Nie ma w czym wybierać.

  2. Balera pisze:

    Wybierz dowolny słownik polszczyzny i nie kalecz „nieważne”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *